මම උබුන්ටු දැම්ම. හැබැයි ලස්සනයි, සිකියුරිටි එකත් හොන්දා. ඒත් තාම වින්ඩෝස් පාවිච්චි කරන අප‍ට ඒක භාවිතය හුගක් අමාරැයි. විශේෂයෙන් සිංදුවක්, වීඩියෝ එකක් ප්ලේ කරන්න බෑ. ඒක‍ට වෙනමම සොෆ‍ට්වෙයා දාන්ට ඔනෙ. කොඩෙක් ‍එහෙම එකක්වත් නැද්ද කොහෙද. මම සමහර සොෆ්ට්වෙයානම් දැම්ම. ඒත් ‍ඔන්ලයින් නැතුව ‍බාගත්තු සොෆ්ට්වෙයාදාන්‍ට අමාරැයි. හෙන විකාරයක් කරන්ට ඔනෙ. ඉතින් මමත් සමහර ඒව උබුන්ටු එ‍කේ, ලිනක්ස් වල හෙල්ප් කියව කියව තමා දැම්මෙ. මම අදුරණ අයගෙන් ඇහුව. එයාලත් ‍වැඩිය දන්නෙ නෑ. පස්සෙ සිංහල යුනිකොඩ් ගෲප් එකේ අයගෙන් සමහර ඒව ඇහුවෙ. ඉතින ‍සාමාන්‍යය අය උබුන්ටු දාන්නෙ. ම‍ට ලගදි නෙට්කැෆේ එකක් තියන මිතුරෙක් හම්බුනා. එයාලට මයිකෝසොෆ්ට් එකෙන් ඇවිත් ඔරිජිනල් නැත්තම් ද‍ඩ ගහනව කියල. ඉතින් එයා උබුන්ටු, ෆෙඩෝරා දාල. නමුත් එකකවත් නෙට්වර්ක් සෙටින්ග්ස් හදාගන්ට දන්නෙ නෑ. ඉත්න් නෙට්කැෆේ එකේ ඉන්‍ටර්නෙට් යන්ට බෑ. මේ නිසා ලිනක්ස් ඒව‍ට හුරැ වෙන්‍ට ‍ටිකක් කල් ය‍යි.

Ubuntu Review – උබුන්ටු හුගක් අමාරැයි

4 thoughts on “Ubuntu Review – උබුන්ටු හුගක් අමාරැයි

 • June 22, 2008 at 7:56 am
  Permalink

  http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Hardy
  මෙය බලන්න.

  මම උබුන්ටු පාවිච්චි කරන්න පටන් ගන්නා විට මෙය ඉතාම ප්‍රයෝජනවත් විය. සමහර විට මෙය ඔබ දැක ඇතුවා ඇති. ඔබගේ ජාල අඩවිය සහ ඡායාරූප ඉතාම අගනේය. මම පාසලේ ඡායාරූප රස වින්දෙම්. අතීතය සිහි විය.

  Reply
 • June 23, 2008 at 7:25 am
  Permalink

  ආ.. ඒක ලේසියි, ඉන්ටර්නෙට් ස්ම්බන්දවල, shell එකක් ඇරල,

  sudo apt-get update
  sudo apt-get install vlc

  මේමගින් vlc player එක install වනවා, ඒකේ ගොඩක්දේවල් play වෙනවා…

  Reply
 • June 24, 2008 at 3:10 am
  Permalink

  උබුන්ටු රිපෝසිටරි DVD ටික බාගන්න. ඒවයෙන් ස්ථාපනය කරන එක ලේසියි වගේම වේගවත්. අපට අවෂයය සියළුම වගේ දේවල් කරගන්න පුළුවන්. උබුන්ටු වල නම් DVD 5 තියෙනව මම දැක්ක (http://kambing.ui.edu/pub/ubuntu-repository/)

  හර්ෂණ වීරසිංහ
  http://www.harshana.info
  blog.harshana.info

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *