මී‍ට වසර කීපයක‍ට පෙර, එනම් ලංකාබෙල් සීඩීඑම්ඒ තාක්ෂණය‍ට එක්වූ දිනවල මාගේ ලංකාබෙල් දුරකථනය ලබාගත් අතර සති දෙකක පමණ කාලයක් බලන් ඉදල බොහොම අමාරැවෙන් අන්තර්ජාල සබදතාවය ලබාගත්ත. හැබැයි කියන්න සතුටුයි හොන්ද ස්පීඩ් එකක් තිබ්බ. එක පාර ටැබ් දහයක් ගත්තත් අවුලක් නෑ. ඩවුන්ලෝඩ් ස්පීඩ් එක 15kbps – 20kbps (120KBps – 160KBps) අතරෙම තමා. ඊට පස්සෙ එහෙම පාව්චි කරල අවුරැද්දු දෙකකට වැඩි කාලයක් එක භාවිතා නොකර හිටිය. ඊ‍ට පස්සෙ ගිය අවුරැද්දෙ මම මේ ලංකාබෙල් එකෙන් ඉන්ටර්නෙට් යන්න ගත්ත. ෂඃ….. මරැ. ස්පීඩ් එක 400- 800 අතර ආව. හැබැයි බිට්ස් (kilobytes per second). හරිය‍ට සයි‍ට් එකකට යන්න බෑ. මගදි නතර වෙනව. 100kb ඩවුන්ලෝඩ් වෙන්න දැම්මත් මගදි නතර වෙනව. මෙහෙම සතියක් විතර බලල, මම ලංකාබෙල් එකට කීව. ඒකට්ටිය මුලින්ම කීවෙ සිග්නල් අවුලක් කියල. මම කිවුව මේකේ සිග්නල් හොදට තියනව. මේ හරියෙන්ම අපේ ගෙදරට සිග්නල් අවුල් නිසා ඇන්ටනාවග් ගැහුව. ඊට පස්සෙ සිග්නල් වැඩී කියල මොකක්ද කලා කීව. ඊට පස්සෙ මම ඉස්සරත් මෙහෙම්මම තියෙද්දි හොන්ද ස්පීඩ් එකකින් නෙට් ගියා කීව. ඊ‍ට පස්සෙ කීව සර්… අපේ සිස්ටම් එක අප්ඩේට් කරන්ව. ලබන ජනවාරි (මාස දෙකක‍ට පසු) හරියයි කීව‍. මම ඒ බලද්දිත් එහෙමයි. අද බලද්දිත් එහෙම්මම තමා.

අද කථා කලා. ස්ලෝ කීවහම මගේන් ඇහුව සර් එකපාර වින්‍ඩෝ කීපයක් ඕපන් කරනවද කියල. මම කීව නෑ. එකකින්වත් බෑ. මොසිල්ල, ඔපෙරා, ඉන්‍ටර්නෙට් එකස්‍ප්ලෝරා එකකින්වත් බෑ කීව. ඊ‍ට පස්සෙ මගෙන් ඇහුව කුකීස් ඩිලී‍ට් කලාද කියල. මම කීව ‍‍අනේ ඔවු, මම මොසිල්ලා දාපු ගමනුත් එහෙම තමා කීව. ඊට පස්සෙ මෑන් කියපි, සර් අපිට‍ සීඩීඑම්ඒ එකකින් දෙන්න පුල්වන් හොදම ස්පීඩ් එක ඕක තමා, සර්ට මාසෙකට නොමිලේ පැය 100ක්, මෙගාබයිට් පහක මේල් බොක්ස් එකක් දීල, රෑ‍ට විනාඩියක‍ට ශත 10 ගානෙ යන්න දීල ස්පීඩ් එකත් දෙන්න බෑ. සර්ට ඕනෙනම් අ‍පේ ‍බ්‍රෝඩ්බෑන්ඩ් එකක් ගන්න. මම ගත් ක‍ටටම කීව එතකොට ඉස්සර තිබ්බෙ, ඒ වෙන එකක්ද, ඔයාල එන්න එන්න අඩුවෙනවද ඇහුව. මෑන් කියනව සර්…… පාරක උනත් වාහන ගොඩක් යද්දි ස්ලෝ වෙනව, ඒවගේ තමා නෙ‍ට් එකත්. මට තවත් කථාකරල වැඩක් නෑ කියල හිතුන. මම තිබ්බ.

මෙයාල ඉස්සර ඔහොම දීල දැන් මෙහෙමන්ම් ‍‍බ්‍රෝඩ්බෑන්ඩ් එකත් කොහොම වෙයිද හිතා ගන්න පුලුවන්. එතකොට කියයි සර්…. වයිමැක්ස් වලින් දෙන්න පුලුවන් ඔච්චර තමා… ඕක අහගන්නෙ මොක‍ටද, අනික ඩයලොග් සීඩීඑම්ඒ වල තවම හොන්ද ස්පීඩ් එකක් තියනව. එහෙම එකේ මෙයාලගේ සර්වර් ‍ස්ලෝ නොකිය සීඩීඑම්ඒ එකට වැරැද්ද දානව. ඇත්තමයි සල්ලි දීලත් අරන් මේව‍ට කථාකරල හදාගන්න බැයිද? කස්ටමර් සර්විස් කියන්නේ ලිස්සායාමේ සර්විස් එකක්ද?.

අනික ලංකාවෙ මේ දවස් වල ඉන්තරනෙට් දියුනු කරන හැ‍ටිය‍ට මෙයාල මෙහෙම පසුස‍ට යද්දි ඒ ‍කොම්පැනි ගැන සුවර් තියන්නෙ කොහොමද?. අනික ඔය මෙගාබයි‍ට් පහේ මේල්බොක්ස් එක පාවි‍ච්චි කරන අයත් ඉන්නවනෙ.

Reversing CDMA Internet – දිනෙන් දින අනිත්පැත්තට යන සීඩීඑම්ඒ අන්තර්ජාල අත්දැකීම

4 thoughts on “Reversing CDMA Internet – දිනෙන් දින අනිත්පැත්තට යන සීඩීඑම්ඒ අන්තර්ජාල අත්දැකීම

 • July 8, 2008 at 9:22 am
  Permalink

  Apooo LankaBell CDMA gana nam katha karanna epa. I used it for about a month and it was so slow that it takes about 5 minutes just to load GMail.

  Reply
 • July 8, 2008 at 9:48 am
  Permalink

  Lankabell CDMA ගැන කියලා වැඩක් නෑ, කියන්නෙම බොරු, මම ඔය මොදයන්ගේ කතා අහලා ඔය ආපු කාලෙ 2 කක්ම හත්තා, ගොලුබෙලි නෙට් තමයි, කිව්වහම ඇවිත් වහලෙ කඩල කයන බොරු ඇන්ටෙනා ගහල… tech support කියලා දෙයක් ඇත්තෙම නෑ… වැරදිලා වත් ලංකා බෙල් ගන්න එපා.

  Reply
 • July 8, 2008 at 11:43 am
  Permalink

  මටත් වුනේ ඒක තමා. ඒ දවස් වල අලුත් ගෙදරට ආවහම ටෙලිකොම් ගන්න යද්දි මම නෙට් ස්පීඩ් කියපු නිසා රැවටිලා ගත්ත. දැන් තමා තේරෙන්නෙ.

  Reply
 • July 8, 2008 at 12:00 pm
  Permalink

  බලාගෙන යනකොට මම ඉන්න පැත්තට නම් ටෙලිකොම් CDMA වල අන්තර්ජාල සම්බන්ධතාවය නම් හොඳයි වගේ. ඒත් අනිත් පැතිවලට කොහොමද දන්නෑ. මම ඒ.ඩී.ඇස්.ඇල් ගන්න කලින්, ඒ කියන්නේ මේ අප්‍රේල් මාසේදී හොඳ වේගෙකින් වැඩකරා. මම මැරතන් දිව්වෙත් ඒකෙන්නේ. අනික මගේ සයිට් බලාකියාගන්නත් ඒකේ වේගේ ඇතිවුනා. සාපේකෂව බැලුවොත් ටෙලිකොම් වල වේගය හොඳයි වගේ. ඒත් ගාන ටිකක් සැරයි වගේ. :)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *