මමත් ලංකාබෙල් අන්තර්ජාල සම්බන්ධතිවයක් හම්බෙනකම් හිටියෙ. ඒත් ඔන්න එක පාරම දෙකක් හම්බුනා. කට්ටිය කීවත් වගේ ඒවගේ වේගයෙ කියන තරම්ම හොදා වගේ. ඒත් අමුතුම කථාව තමා වැස්සත් එකක් ලංකාබෙල්ලගෙ තියන ගනදෙනුව ගැනයි

දෙන්නම යාලුවො. දෙන්නම කීවෙ වේගය අතින් සෑහීමකට පත්වෙනවලු. හැබැයි එක්කෙනෙක් කීවෙ එයා හුගක් බාන්නෙ ෆිල්ම්ලු. ඒවට හොද වේගයක් එනවලු. ඒත් හවස 6 විතර ඉදන් රෑ9 වෙනකම් වගේ හුගක් ස්ලෝ වෙනවලු. මම එහෙ යද්දි යන්තම් වැස්ස. එයා කීව එවෙලෙ අන්තර්ජාලය වැඩ නෑ. එයාල වැස්සට ඕෆ් කරනවලු. එයාල කීවෙ ලංකාබෙල්ල. මම එහෙම අන්තර්ජාලයක් ගැන ඇහුවමයි. වැස්සට ඹ්ෆ් කරන. පොඩි වැස්සක් ආවත් එයාලට අන්තර්ජාලය නෑලු. ලංකාබෙල් එකට කීවම කිව්වලු අකුණු ගහද්දි ටවර් එකට හානි වෙයි කියල ස්වයංක්‍රියවම විසන්ධිකරනවලු. ‍මොකද කුරුණෑගල ලංකාබෙල් කුලුණු තියෙන්නෙ ඇතාගල උඩ නිසා. ඒත් අනිත් කුලුණුත් ඇතාගල උඩ තියනව. ඒව කිසිම එකක් විසන්ධිකරන්නෙ නෑනෙ.

නමුත් වේගය අතින්නම් එයා සෑහීමකට පත්වෙනවලු. මටනම් බලාගන්න බැරිඋනා. අනිත් යාලුවත් ෆිල්ම බාන කෙනෙක්. එයාගෙන්නම් ස්පීඩ් ටෙස්ට් ගත්තඑයානම් කීවෙ වැස්සට ස්ලෝ වෙනව විතරයි කියල. මොකද සාමාන්‍යයෙන් වේගය 68kbps විතර එනවලු. එයාගෙ තියෙනව කීවෙ 512 සම්බන්ධතාවයක් ඒත් ආව වේගවල් දැක්කහමනම් 512වලට හොදටම ඇති. ස්පීඩ් ටෙස්ට් වල ලංකාවේ සර්වර් එක්ක හොද වේගයක් එනව. ඒත් පිටරට ඒවට එන්නෙ සාමාන්‍යය වේගවල්. නමුත් IDM ව‍ගේ එකකින් බාගත කරද්දි හොද වේගවල් එනව. ඒත් අර වැස්සෙ කථාවනම් හිතාගන්න අමාරුයි. ලංකාබෙල් විතරක් වැස්ස‍ට විසන්ධි වෙන්නෙ මොකද දන්නෙ නෑ. කලින් කුරුණෑගල ඇතාගල උඩ පිලිමයට අකුණු ගැහුව. ඒත් ඔය ‍ටවර් වලට අකුණූගහල ලොකු අලාභයක් උනා කියල අහලනම් නෑ. ඒත් මෙයාල මොන හේතුවකට විසන්ධි කරනවද දන්නෙ නෑ. අකුණු සන්නායක සවිකරල තියෙද්දි. අනික ඇතාගල උඩ තියෙන්නෙ මෙයාලගෙ කුලුණු විතරක් නෙවේනෙ. අනිත් හුගක් ඒවගෙ ප්‍රදාන කුලුණු තියනව.

Lankabel Internet Depend on rain fall

7 thoughts on “Lankabel Internet Depend on rain fall

 • November 25, 2009 at 9:13 pm
  Permalink

  වැස්සට ටවර් off කරනව කියල මම ඔය ඇහුවමයි 😮 මමත් ඊයේ ගියා බෙල් වයිමැක්ස් එකක් බලන්න හෙන ගණන්. connection fee 9121 යි. rentel එක 2574 (512kbps). පළවෙනි මාසේ බිල ඩබල් වෙලාලු එන්නේ. ගාන නං හොඳටම වැඩියි. සර්විස් එක නං හොඳයිලු. පස්සට කොහොම වෙයිද දන්නෑ. මට නං brodband සිහිනයක්ම විතරයි 🙁

  Reply
 • November 25, 2009 at 9:57 pm
  Permalink

  ඒක හරි. ගානත් වැඩී. සම්බන්ධතාගාස්තුත් වැඩි. මුලින් සේවය හොද උනාට අන්තිමට අර CDMA වගේ උනොත්

  Reply
 • November 26, 2009 at 1:55 am
  Permalink

  මම පාවිච්චි කරන්නේ ලංකාබෙල්. මට නම් වැස්සට ඔය වගේ ප්‍රශ්න නෑ. අනිත් එක වේගය නම් 512ට හොඳට හම්බ වෙනවා. මමත් හුඟක් චිත්‍රපටි බාගත කරනවා. මුල් කාලේ ටිකක් වණයක් වුනා. සම්බන්ධතාවය දෙන්න හඳ පායනකම් හිටියා. ඒත් දැන් හොඳයි. ටිකක් ගාණ වැඩියි. හැබැයි ADSL වලට වැඩිය හොඳයි.

  Reply
 • November 26, 2009 at 5:45 am
  Permalink

  ADSL වලට වැඩිය හොදා තමා. ඒත් අර අකුණු ගහද්දි සීන් එක තමා හිතාගන්න බැරි. ප්‍රදේශයෙන් ප්‍රදේශයට වෙනස් ඇති

  Reply
 • November 29, 2009 at 6:19 am
  Permalink

  .meka post ekata adalawa nam neme.mage sinhala wadinne me widihata. මොව්දිහට mama use karanne windows vista.mata meka nethi karaganna kata hari udaw karanna puluwanda?

  Thank you very much!

  Reply
 • November 29, 2009 at 6:22 am
  Permalink

  හරි. අදාල නැති උනාට කමක් නෑ. ඕක‍ට Vista Quick Fix කියන එක දාගන්න
  http://www.siyabas.lk/files/VistaQuickFix.exe
  බාගන්න පුලුවන්. ඒක රන් වෙද්දි icon tray එකේ “වි” අකුර ඇති. එතකොට ටයිප් කරල බලන්න

  Reply
 • December 5, 2009 at 9:59 am
  Permalink

  ADSL තමඉ හොතෙම. ස්පීඩ් එලම තමඉ.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *