මමත් දැම්ම windows 7, හැබැයි ම‍ගෙ රැම් එක 384,ප්‍රොසෙසරය සාමාන්‍යයෙ පෙන්‍ටියම් 4 එකක්. ඒත් ස්ථාපනය උනා. හැබැයි Aero නම් නෑ. මොකද මගෙ රේ‍ටින්ග්ස් වල අඩුම තියෙන්න 2.0. ඒ රැම් එකට. එතින් එයිරෝ වැඩ නෑ. ඒත් වැඩකල හැකි වේගයක තියනව. බැලූ බැල්මටම මේක මැක් වල කොපියක්. මොකද ටාස්ක් බාර්එක තනිකරම මැක් වල වගේමයි. විවෘත කරන මෘදුකාංග වල අයිකන මෙහි පෙන්නනව. ඒ වගේමයි ඒ අයිකන් ලගින් මවුසය ගෙන යන විට ඒවගේ කුඩා දර්ශන දැකගත හැකි.
පේනට් එක, කැල්කියුලේටරය, වර්ඩ් පෑඩ් අලුත් කරල. ඔෆිස් 2007 වල මුහුනුවර දීල තිබ්බ. ඒ වගේමයි මෙම වර්ඩ්පෑඩ් වල ඔෆිස් 2007 ගොනුත් විවෘත කිරීමේ හැකියාව ඇති අතර මම හිතන්නනෙ ඒ අර ඔෆිස් ෆයිල් ෆෝමැට් එක ප්‍රමිතිකරනය කල නිසා වෙන්න ඇති. හැබැයි ඒක ලොකු දෙයක්. පේන්ට් වලත් වැඩ වැඩි කරල. මුලික වැඩකටයුතු ගොඩක් කරගැනීමේ හැකියාව හෙහි තියනව.
ඒවගේම තමා මේක විස්ටා වලට වඩා හොන්දින් වැඩ කරන්න පුලුවන්. වේගවත්. ඒ වගේමයි ස්‍ටාර්ටප් ලෝගෝ එකෙන් අමුතු ගතියක් දීල තියෙනව. මේක තාම බීටා සංස්කරනයක් උනත් හොන්දින් වැඩකරන්න පුලුවන්. ඒ කියන්නෙ අවසන් සංස්කරනයේ හොන්ද ගතිගුන තියේවි. මේකෙන් පද්ධතිය රේටින්ග් කිරීමෙදිත් විස්ටා වලට ව‍ඩා වැඩි අගයන් පෙන්වනව.
ඒ වගේම තමා අපි භාවිතා කරන හැම මෘදුකාංගයටම වගේ වෙන වෙනමම අතීත මතකයන් තියාගන්නව. සමහර වි‍ට ඒක ටිකක් භයානක වෙන්නත් පුලුවන්. ඒත් ඒක ලේසි
හැබැයි හෙල්ප් හා සපෝට් ගෙනුනම් තාම විස්ටා ඒව. ඒත් තීම් වලට අලුත් මුහුනුවරක් දීල තියනව. හැමවෙලාවෙම මුල්පින්තූරය (වෝල් පේපරය) මාරැවෙනව. කැල්කියුලේටරයටත් අලුත් ගුනාංග එකතුකරල. යුතු මැක්ස් එකේ අයිය ලියාපදින්චියෙන් තොරව දින් 30ට වඩා භාවිතා කරනවලු. ඒත් නිත්‍යානුකූල නොවන පිටපතක් කියනව හැ‍රෙන්ට වෙන ප්‍රතිචාරයක් නැතිලු. ඒක නිසා ක්රැක් එක හමුඋවත් එය දැම්මෙ නෑ. හැබැයි බොහෝ මෘදුකාංග වල බොහෝ සංස්කරන වලට සහය දැක්වීම අඩුයි. විස්‍ටාවල හොන්දින් ධාවනය වන මෘදුකාංගත් හරියට සෙටින්ග්ස් නැතුව ධාවනය වෙන්නෙ නෑ.
හැබැයි සයිඩ්බාර් නැතත්, විස්ටාවල ගැජට් මේකෙ භාවිතා කරන්න පුලුවන්. මේකෙ ඩිරෙක්ට් එක්ස් 11 තියෙන්නෙ. ඒ වගේම ලිනක්ස් වල වගේ ‍මෙමරි ඩයග්නොස්ටික් ටූලයක් මේකෙ දියුනුකරල තියනව. ඒ වගේම තමා විස්ටා වල නැතත් මෙහි ‍පරිගණකය රේටින්ග් කිරීමේදී HD විඩියෝවලට සහයදැක්වීම ගැනත් සොයාබලනව.
සිංහල විස්ටාවලට එන ක්වික් ‍ෆික්ස් දැම්මහම ඇති. හොන්දට වැඩ.
ඒ වගේම වින්ඩෝස් පවර් ෂෙල් කියල අලුත් කමාන්ඩ් ප්‍රොම්ට් එකක් හදල තියනව. පද්ධති පාලකයන්ට. Tablet PC Input Panel යත් විස්ටාවලට වඩා හොන්දින් හදුනාගන්නව.

Windows 7 Beta

8 thoughts on “Windows 7 Beta

 • January 14, 2009 at 4:06 am
  Permalink

  ස්තුති වේවා මේක දැම්මට මට දැන ගන්න අවශ වෙලා තිබ්බ ප්‍රශ්ණ වලට උත්තර තියෙනවානේ. පොඩ්ඩේන් මගේ ඊලඟ පෝසට් එකේ දානවා 😉 ඉතින් විවෘත මාදුකාශ දුවන්න පුලුවන් නේද?

  Reply
 • January 14, 2009 at 8:32 am
  Permalink

  ඔකෙ වත් හරියට TEMPORARY FILES මැකෙනවද දන්නෙ නෑ. විස්ටි වල නම් TEMPORARY FILES මැකෙන් නැතුව ටික කාලෙකින් පරිගණකය බර කරත්තයක් වගේ වෙනවනෙ. ඒ උනාට ඕකෙත් වයිරස් වැඩකරනව ඇති නේද? වයිරසුත් වැඩ නොකරන්න හදන්න පුළුවන් නම් මරු.
  හැබැයි මට නම් ලිනක්ස් අතහරින්න අදහසක් නෑ

  Reply
 • January 18, 2009 at 5:13 am
  Permalink

  වයිරස්නම් වැඩ. ඒත් හරියන වයිරස් ගාඩ් එකක් හොයාගන්න අමාරැයි

  Reply
 • January 26, 2009 at 3:14 pm
  Permalink

  malinda mama windows 7 demma mama ues karanne SLT HOME ZTE ZXDSL 852 modem eka meken 7 valadi internet veda karanne ne mokakda danne aula

  Reply
 • January 27, 2009 at 3:25 am
  Permalink

  drivers අවුලක් නැද්ද. මොකද 7වල හුගක් ඩ්‍රයිවර්ස් ගන්නෙ නෑ. ඩ්‍රයිවර්ස් හරිනම් කනෙක්ෂන් එක මැනුවල් දාන්න

  Reply
 • July 29, 2009 at 12:35 am
  Permalink

  machan oke problem eka fireware update karanna ona.. ethakota windows 7 wala wada karanawa. iternet eken modem eke model num ekata firmware file eka downloa karaaganna ….

  Reply
 • July 29, 2009 at 12:39 am
  Permalink

  machan windows7 ekata ela virus guard ekak thiyanawa microsoft MORo .. one of the best virus guard will be releasing soon… be wait…………… thaks any technical quaries mail me……… 

  Reply
 • July 30, 2009 at 2:04 am
  Permalink

  එල. බලන් ඉම්මු

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *