හුගක් රටින් එවන පරිගණක, විශේෂයෙන් ලැප්ටොප් වගේ ඒවගෙ තියෙනන්නෙ ඒ රටේ භාෂාව. මේක හුගක්ම තියෙන්නෙ ජපානෙන් එන පරිගණක වල. ඒවගෙ තියෙන්නෙ ජපන්. අපිට නිකන් පුරුද්දෙන් ව‍ගේ කරනව ඇරෙන්න අනිත්ව තේරෙන්නෙ නෑ. ඒ ත් මේක අයින් කරල අපේ තියන ඉංග්‍රීසි එකක් දාන්න පුලුවන්. ඒත් වින්ඩෝස් වගේ භාවිතා කරනවනම් අපි දාන්නෙ හොර ඒව. ඒව හරියට ක්රුක් නොකර අප්ඩේට් කරන් බෑනෙ. අනික පිට රටකට වගේ යද්දි මෙහෙම ක්රුක් කරපු හරි හොර පිටපතක් තියන වින්ඩෝස් අරන් ගිහින් අහුවුනොත් අවුලක්නෙ. අනික ඒ රට වල IP එකෙන් අල්ලනවනේ.
ඉතින් ඇගට ගුණ අර තියන ජපන් හරි වෙන භාෂාවක පිටපත අපිට තේරෙන භාෂාවකට හරව ගන්න එකයි. ඒ කියන්නෙ ඉංග්‍රිසි. වෙන භාෂාවක් තියනවනම් ඊට වඩා තේරෙන, ඒකට උනත් හරව ගන්න බැරිකමක් නෑ. මෙකද මෙහෙම එන ලැප්ටොප් හා පරිගණක සමග නීත්‍යානු කූල පිටපතක් හා තැටි යතුරක් (CD Key) එන නිසා ඒක භාවිතා කිරීම ඇගට ගුණයි. ඒත් අපේ බොහෝ අය කරන්නෙ මේ ජපන් වගේ එකක් හමුඋනහම ඒක කෙලින්ම ෆෝමැට් කරල ‍අපේ හොර කොපියක් දාන එකයි. මොකද ඒකෙ තියන යතුරට සරිලන තැටියක් හොයාගන්න එකත් අමාරු නිසයි.
මෙහෙම හොර කොපි දාන්නෙ නැතිව කරගන්න හරටි බලමු. මෙය විස්ටා හා XP යන පද්ධති දෙකේම කල හැකියි.
මුලින්ම විස්‍ටා. විස්‍ටා Ultimete හෝ Entreprises Primium යන සංස්කරන වලට අපිට අවශ්‍යය භාෂාවේ MUI ය‍ටතේ එන භාෂා පැකේජය ස්ථාපනය කිරීමෙන් හරවා ගත හැකියි.(සබැදුම් පහත දක්වා ඇත). එම ගොනුව ස්ථාපනය කර, Control Panel හි

මගින් භාෂාව වෙනස් කරගත හැකිය. නමුත් විස්ටා අනෙක් සංස්කරන වල මෙම පහසුකම නෑ.එසේ භාෂාව වෙනස් කරගත නොහැකියි. නමුත් නොමිලේ හමුවන බොහෝ තැටි වල තියෙන්නෙ අනෙක් සංස්කරන. ඒකට කරන්න තියෙන්නෙ මෙම Vistalizator කියන කුඩා ටූලය භාවිතා කර එම භාෂා ගොනුව ස්ථාපනය කිරීමයි. පියවර පහත දක්වා ඇත. ඉන්පසු යාවත්කාල ගොනුවක් ඉල්ලයි. එය හැකිනම් සොයා ලබාදෙන්න. නැතිනම් එසේ තිබියදී ප්‍රතිපන ගන්වන්න. දැන් භාෂාව වෙනස් වී ඇත.
දැන් බය නැතිව යාවත්කාලීන කරන්න. වින්ඩෝස් දාන්න අවශ්‍යයනම් එම පරිගණකය හා හමුවන තැටියෙන් දමන්න. පරිගණකයේ ඇති යතුර භාවිතයෙන්. දැල මේ වැඩේ කරන්න.
Xp වෙන දවසක බලමු.

Tool

MUI English Pack

Vista 32 Bit RTM

Vists 32 Bit SP1

සවිස්තරව බලන්න
වෙනත් භාෂා හා සංස්කරන

Change Windows Display Language (like Japan) to English

One thought on “Change Windows Display Language (like Japan) to English

  • May 30, 2012 at 3:13 am
    Permalink

    I came to the exact conclusion as well some time ago. Great write-up and I will be sure to look back later for more news. 437718

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *